Partyzantka obywatelska
Władysław Liniarski – białostocka AK podejmuje walkę z komunistyczną władzą
Wzdłuż granicy dzielącej GG od okupowanej przez Sowietów Białostocczyzny biegnie kilka linii wysokich zasieków z drutu kolczastego. Ich pokonanie, kosztem pokaleczonych dłoni i porwanych ubrań, zabiera trzem oficerom ZWZ z Warszawy wiele pełnych napięcia minut. Gdy są już ponad pięć kilometrów od granicy, odkrywa ich sowiecki patrol. Po chwili, oświetleni rakietami, słyszą za sobą tropiące psy pograniczników. Jeden z uciekinierów wpada na szczęśliwy pomysł – wysypuje za sobą torebkę tabaki. Psy gubią ślad.
Jest już świt 27 października 1940 r., gdy ppłk Józef Spychalski, mjr Władysław Liniarski „Mścisław” i rtm Jan Szulc „Prawdzic” docierają do punktu kontaktowego we wsi Szumowo. Ich zadaniem jest odtworzenie rozbitych w wyniku aresztowań dowództw Obszaru i Okręgu Białystok ZWZ. Już w trzy tygodnie po przejściu granicy w ręce NKWD wpada ppłk Spychalski. W grudniu Sowieci aresztują „Prawdzica”....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta