Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podarunki pod kontrolą

19 grudnia 2009 | Prawo | Grażyna J. Leśniak

Fiskus nie zagląda każdemu pod choinkę, ale niektórych może rozliczyć z otrzymanych prezentów

Już wkrótce święta Bożego Narodzenia i okazja do obdarowywania się prezentami. Cieszymy się z nich i chyba nikt się nie zastanawia, czy tą radością powinien się podzielić ze swoim urzędem skarbowym, składając odpowiednią deklarację podatkową i płacąc – jeśli będzie to konieczne – odpowiedni podatek, czy też zachować ją tylko dla siebie. Czasami jednak taka skrytość może zaszkodzić zarówno obdarowanemu, jak i obdarowującemu.

Ważne, komu dajesz

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 93, poz. 768) bezkarnie, tzn. bez konieczności zapłaty tego podatku, wolno nam obdarowywać osoby najbliższe do kwoty 9637 zł. I to w ciągu pięciu lat. Chodzi tu o osoby zaliczone do I grupy podatkowej, czyli małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Dalszą rodzinę, zaliczaną do II grupy podatkowej (tj. zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8503

Spis treści
Zamów abonament