Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żurek, a wygląda jak kawior

19 grudnia 2009 | Styl życia | Małgorzata Minta
Kaczka po polsku z jabłkiem, żurawiną i majerankiem. Roladki z foie gras w liściach białej kapusty kalbar
źródło: Materiały Promocyjne
Kaczka po polsku z jabłkiem, żurawiną i majerankiem. Roladki z foie gras w liściach białej kapusty kalbar
fot: Hanna Prus/mat. promocyjne
źródło: Rzeczpospolita
fot: Hanna Prus/mat. promocyjne

Tradycyjne potrawy mają tu nową postać kulek, żeli, piany, ale smakują jak smakowały

Kuskus z kalafiora, tapioka z szynki iberyjskiej i sferyfikowane oliwki. Nie, wbrew pozorom żaden drukarski chochlik nie poprzestawiał tu słów w zdaniu. Takie pozycje można znaleźć w menu hiszpańskiej El Bulli, słynnej restauracji serwującej tzw. kuchnię molekularną.

Od czterech lat El Bulli wygrywa prestiżowy ranking – San Pellegrino – najlepszych restauracji świata. A po piętach depcze jej Tłusta Kaczka – The Fat Duck, restauracja molekularna z Wielkiej Brytanii. Podawane przez Ferrana Adrię (El Bulli) i Hestona Blumenthala (The Fat Duck) dania to kwintesencja kulinarnego zaskoczenia – tutaj nic nie przypomina tego, czym powinno być. Produkty zyskują nową fakturę, konsystencję i kształt.

Nawet jeśli coś wygląda jak oliwka, ma jej kolor i smak, to nie przypomina jej strukturą. Sok z jabłek to drobne kuleczki, które pękają na języku i uwalniają swój aromat. A parmezan – zamiast wiórów – przybiera postać schłodzonego do nieziemskich temperatur obłoczka. Miejsca w tych słynnych restauracjach trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Techniki i procesy wykorzystywane w kuchni molekularnej to efekty badań z zakresu tzw. gastronomii molekularnej. Jednym z jej pionierów jest Hervé This, francuski chemik, którego przygoda z naukowym rozpracowywaniem sztuki kulinarnej rozpoczęła się – jak głosi anegdota – od przepisu na suflet czekoladowy. Wychodził...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8503

Spis treści
Zamów abonament