Rodzaj zezwolenia zależy od tego, jaki alkohol sprzedajesz
Jeśli chcesz dostać pozwolenie na sprzedaż piwa lub wódki klientom, musisz mieć zgodę władz lokalnych i sanepidu oraz przekonać sąsiadów i sprawdzić, czy za rogiem nie ma szkoły
Kwestię sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.) oraz uchwały i zarządzenia rady gmin.
Zanim przedsiębiorca sprzeda pierwszą butelkę, musi:
- uzyskać odpowiednie zezwolenie,
- kupować alkohol tylko od firmy, która ma zezwolenie na jego sprzedaż,
- spełniać wymogi określone przez gminę,
- uiścić wymagane opłaty,
- mieć tytuł prawny do lokalu,
- prowadzić działalność gospodarczą.
Moc trunków ma znaczenie
Są trzy rodzaje zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Wyznacznikiem jest moc trunków.
Pierwsze obejmuje napoje do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwo. Drugie dotyczy tych od 4,5 do 18 proc. (z wyjątkiem piwa), a trzecie – mocniejszych trunków, powyżej 18 proc.
Osobne zezwolenia są również wymagane ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Dlatego we wniosku należy określić, czy będziemy prowadzić sprzedaż alkoholu do spożycia poza miejscem sprzedaży (sklep detaliczny) czy na miejscu (lokal gastronomiczny). Zezwolenie należy również uzyskać, jeżeli nasza działalność polega na organizacji przyjęć, na których podawany jest alkohol.
Można też wystąpić o zezwolenie jednorazowe. O sprzedaży hurtowej piszemy odrębnie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta