Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wytłumaczeniem może być błąd albo groźba

29 grudnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Pracownik nie może swobodnie odwołać oświadczenia o zmianie warunków zatrudnienia złożonego pracodawcy. Może jedynie próbować się uchylić od jego skutków, ale tylko wówczas, gdy było dotknięte jedną z wad oświadczenia woli

Zmiana warunków pracy lub płacy może nastąpić za porozumieniem stron. Wymaga ono zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy o pracę decydujących się na modyfikacje zapisów łączącej je umowy.

Porozumienie powinno więc zawierać wskazanie, jakie warunki ulegają zmianie, oraz określenie, że strony zgodnie wyrażają wolę na takie zmiany.

Porozumienie to, dla uniknięcia ewentualnych sporów, lepiej zawrzeć na piśmie. Następuje to zwykle poprzez złożenie przez pracodawcę pisemnej propozycji pracownikowi i wyrażenie przez niego zgody poprzez złożenie podpisu.

Jest wiążące

Zawarcie porozumienia zmieniającego treść umowy o pracę jest wiążące dla obu stron. Dlatego też strony nie mogą swobodnie zmienić zdania i wycofać się z zawartego porozumienia.

Zwłaszcza pracownik, który podpisał porozumienie zmieniające, nie ma możliwości dowolnego odwołania swojego oświadczenia. Odwołanie może być skuteczne tylko wtedy, gdy doszło do pracodawcy jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 k.c.).

Zatem późniejsza zmiana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8509

Spis treści
Zamów abonament