Stawki danin i opłat lokalnych wzrosną od 2010 roku
Maksymalna wysokość obciążeń jest już znana od jakiegoś czasu. Minister finansów ogłosił bowiem wysokość górnych granic stawek kwotowych. Nie oznacza to jednak, że w poszczególnych gminach takie właśnie stawki będą obowiązywały
Dzieje się tak dlatego, że rada gminy w drodze uchwały ustala sama wysokość stawek podatku od nieruchomości. Ustalając je, musi jednak mieć na względzie aby nie przekroczyć stawek maksymalnych.
Oznacza to, że może przyjąć je w wysokości ogłoszonej przez ministra finansów albo w niższej. Nie mogą być one jednak wyższe niż podane maksimum. Na 2010 rok określa je obwieszczenie ministra finansów z 3 sierpnia 2009 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych.
Warto jednak pamiętać, że w razie nieuchwalenia na czas nowych stawek podatków lub opłat lokalnych stosuje się stawki obowiązujące w roku poprzedzającym rok podatkowy.
Od czego zapłacimy...
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty; budynki lub ich części; budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają natomiast użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają również:
- pod warunkiem wzajemności – nieruchomości będące własnością państw obcych lub organizacji międzynarodowych albo przekazane im w użytkowanie wieczyste, przeznaczone na siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta