W jaki sposób przekształcić lokal po Nowym Roku
Osoby, które nie zdążyły wykupić mieszkania, będą mogły to uczynić po 1 stycznia, choć 30 grudnia straciły moc stare przepisy
Wokół przekształceń mieszkań spółdzielczych (lokatorskich i własnościowych) panuje wielkie zamieszanie. Winny jest ustawodawca, który często zmienia przepisy. Robi to tak nieudolnie, że systematycznie ich konstytucyjność podważa Trybunał Konstytucyjny.
Kolejną nowelę ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uchwalono 18 grudnia. Przed Bożym Narodzeniem podpisał ją prezydent RP, wejdzie w życie 30 grudnia. Publikacja w Dzienniku Ustaw powinna nastąpić w najbliższych dniach.
Uwaga! Nowe przepisy zastąpią stare, których ważność zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 17 grudnia ub.r. Utratę ich ważności odroczył do 30 grudnia 2009 r.
Nowe zasady wykupu są podobne do obowiązujących. Nie są jednak identyczne.
Wniosek to podstawa
Zgodnie z nowelizacją z 18 grudnia osoba, która chce się stać właścicielem lokalu (lokatorskiego, własnościowego), musi złożyć – tak jak obecnie – wniosek do spółdzielni.
Pracownicy spółdzielni sprawdzają, czy dana osoba spełnia wymagania zawarte w przepisach, a także w uchwale spółdzielczej. Chodzi o uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali, jakie znajdują się w budynku (w nielicznych wypadkach może dotyczyć więcej niż jednego budynku). Wynika z niej, kto i jakie lokale może nabyć na własność oraz czy i jakie pomieszczenia (np. piwnica) będą do nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta