Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z kontrahentem można zawrzeć ugodę

29 grudnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Kosiarski

Gdy nie otrzymujemy zapłaty, to zamiast od razu wnosić pozew, można spróbować załatwić sprawę ugodowo. Powinno wyjść taniej, a porozumienie zawarte przed sądem umożliwia egzekucję długu tak samo jak wyrok

Dla przedsiębiorców istotne jest to, że ugodę w ramach postępowania pojednawczego można zawrzeć zwłaszcza w stosunku do roszczeń wynikających z umów (np. braku ich wykonania), z bezpodstawnego wzbogacenia, po poniesieniu szkody z winy drugiej strony (tzw. czyny niedozwolone) itp.

Przykład

Firma budowlana pożyczyła swojemu podwykonawcy sprzęt (koparkę i spychacz).

Mimo zakończenia prac budowlanych sprzęt nadal pozostaje w dyspozycji podwykonawcy i choć kilka tygodni temu został on wezwany do jego oddania, to zwleka ze zwrotem tych maszyn do bazy transportowej przedsiębiorcy.

Unika też bezpośredniego kontaktu.

Własność pojazdów nigdy nie była pomiędzy stronami przedmiotem sporu, dlatego firma budowlana chce pojednawczo załatwić sprawę i kieruje wniosek o zawezwanie do próby ugodowej.

Z orzecznictwa sądowego wynika, że ugoda jest możliwa w wielu różnorakich sprawach (zarówno załatwianych normalnie na drodze procesowej, jak i poza nią). Można na posiedzeniu pojednawczym żądać np. wydania nieruchomości.

Dzięki zawezwaniu do próby ugodowej w takiej sytuacji przerywa się bieg terminu zasiedzenia.

Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 28 czerwca 2006 r. (III CZP 42/06) i postanowieniu z 11 kwietnia 2008 r. (II CSK 612/07).

Postępowanie pojednawcze jest także możliwe w coraz bardziej popularnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8509

Spis treści
Zamów abonament