Za trzy dni składka wypadkowa obowiązkowa dla wszystkich zleceniobiorców
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady podlegania tym ubezpieczeniom. To nie miejsce wykonywania pracy w ramach umowy-zlecenia przesądzi o konieczności finansowania takiej należności przez płatnika
Jeszcze dziś składka wypadkowa dla osób ubezpieczonych z tytułu wykonywania umowy-zlecenia jest obowiązkowa wtedy, gdy umowa-zlecenie wykonywana jest w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy.
Taka reguła wynika z art. 12 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Jednak przepis ten od nowego roku się zmieni. Stanie się tak za sprawą art. 1 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (DzU nr 71, poz. 609).
Zgodnie z nim art. 13 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych straci swoją moc. Co to oznacza?
Dla każdego
To, że od 1 stycznia 2010 r. zleceniodawcy będą obowiązkowo opłacać składki wypadkowe od wszystkich pracujących dla nich i podlegających ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym zleceniobiorców. Trzeba bowiem pamiętać, że to płatnik składek ponosi koszt składki wypadkowej.
Nowelizacja wprowadza objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych zleceniobiorców podlegających ubezpieczeniom emerytalno-rentowym wykonujących pracę poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy. W efekcie ubezpieczeniem wypadkowym objęci będą zasadniczo wszyscy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta