Winny kraksy nie założy firmy przewozowej
Niezależnie od tego, czy przedsiębiorcy chcą wozić ludzi, chemikalia czy meble, muszą mieć specjalną licencję. Bez niej nie można też prowadzić działalności spedycyjnej
Wymagania, jakie trzeba spełnić, by uzyskać taki dokument, wynikają z ustawy o transporcie drogowym (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze. zm.).
O licencję krajową trzeba wystąpić do starosty właściwego dla siedziby firmy. Międzynarodowe wydaje natomiast Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego (BOTM).
Na wożenie rzeczy...
Licencję na transport drogowy rzeczy muszą mieć ci przewoźnicy, którzy wykorzystują pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, a swoją działalność wykonują zarobkowo (dla tych, którzy transportują swoje towary, niezbędne jest w takiej sytuacji zaświadczenie o przewozach na użytek własny).
Nie ma znaczenia, czy dysponują 50 nowoczesnymi ciągnikami siodłowymi z naczepami czy tylko jedną podniszczoną ciężarówką. Są dwa rodzaje takich licencji: na krajowy i na międzynarodowy transport drogowy rzeczy.
Licencja na transport międzynarodowy pozwala także na przewozy po drogach krajowych. Nie uprawnia natomiast do prowadzenia firmy spedycyjnej. Spedytorzy muszą mieć licencję na krajowy transport drogowy rzeczy.
Licencję wydaje się na określony czas. Generalnie nie można jej odstąpić komu innemu, od tej zasady są jednak wyjątki dotyczące spadkobierców. Zawsze jednak przedsiębiorca przejmujący licencjonowaną działalność transportową musi spełniać wymogi niezbędne do jej rozpoczęcia.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta