Wykonanie umowy warto zabezpieczyć
Gdy przedsiębiorca nie wykona prawidłowo np. robót budowlanych na rzecz gminy, to może ona dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych, z tytułu rękojmi lub z udzielonych przez wykonawcę gwarancji
Nie ma wątpliwości, że zabezpieczenie prawidłowej realizacji przedmiotu zamówienia przez wykonawcę jest ważne. Jeżeli bowiem jest ono wadliwe, to zamawiający jest narażony na szkodę. W takich sytuacjach ma co do zasady dwie drogi dochodzenia od wykonawcy swoich roszczeń.
Inwestor może realizować swoje uprawnienia z tytułu rękojmi (art. 637 w związku z art. 656 kodeksu cywilnego) lub na zasadach ogólnych (art. 471 k.c.). Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. \
Jako przykład można wskazać wyrok z 3 października 2000 r. (I CKN 301/00).
Z tytułu rękojmi
W przypadku gdy gmina postanowi dochodzić swoich roszczeń z tytułu rękojmi, to musi wykazać istnienie wad oraz dokonać ich kwalifikacji prawnej. Chodzi o wskazanie, czy wystąpiła wada istotna czy też nie oraz czy mamy do czynienia z wadą usuwalną czy nieusuwalną.
Jak bowiem stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 14 lutego 2007 r.: zgodnie z art. 642 § 1 k.c. oddanie dzieła nie powoduje wymagalności wierzytelności przyjmującego zamówienie o wynagrodzenie, gdy dzieło jest dotknięte wadą istotną, tj. czyniącą je niezdatnym do zwykłego użytku lub sprzeciwiającą się wyraźnie umowie.
Jeżeli natomiast dzieło ma tylko wadę nieistotną, należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta