Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pippi XXI wieku

09 stycznia 2010 | Plus Minus | Anna Nowacka-Isaksson
Noomi Rapace jako Lisbeth Salander w filmie „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”
źródło: Monolith
Noomi Rapace jako Lisbeth Salander w filmie „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”
Stieg Larsson
źródło: Expo
Stieg Larsson

Nie byłoby tak wielkich sukcesów książek Stiega Larssona, gdyby nie stworzona przez niego postać superbohaterki – Lisbeth Salander

Powieści kryminalne Stiega Larssona błyskawicznie podbiły świat. Pierwsza część trylogii „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” ukazała się w Szwecji w 2005 r., druga – „Dziewczyna, która igrała z ogniem” w 2006 r., trzecia zaś – „Zamek z piasku, który runął” – rok później. Czwartej książki Larsson nie zdążył dokończyć. Zmarł na zawał serca w 2004 r., w wieku lat 50.

W 2007 r. powieść „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” była najlepiej sprzedawanym tytułem na świecie. W pięciu krajach znajdowała się na liście dziesięciu największych bestsellerów. We Francji stała się najlepiej sprzedawaną pozycją na rynku księgarskim, jeśli nie liczyć książek kupowanych przez Internet. Popularność trylogii Stiega Larssona w tym kraju spowodowała, że organizowane są wycieczki do Sztokholmu śladami bohaterów powieści: 24-letniej hakerki komputerowej Lisbeth Salander i dziennikarza Mikaela Blomkvista.

W 2008 r. Stieg Larsson znalazł się na drugim miejscu w rankingu najlepiej sprzedających się autorów na świecie, zaraz po amerykańskim pisarzu pochodzenia afgańskiego Khaledze Hosseinim. Szwed jest pierwszym obcym pisarzem, który po 25 latach, od czasu książki „Imię Róży” Umberto Eco, pojawił się na szczycie listy bestsellerów „New York Timesa”.

– Nigdy nie widziałem czegoś podobnego. Można to porównać jedynie z fenomenem Harry’ego Pottera – mówił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8518

Spis treści
Zamów abonament