Rząd szuka miejsca pod atom
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło 28 możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej. W lutym powstanie krótka lista 3 – 5 z nich. Największe szanse może mieć Żarnowiec, wybór należy do Polskiej Grupy Energetycznej
Działający przy Ministerstwie Gospodarki zespół do spraw oceny propozycji lokalizacyjnych przez najbliższy miesiąc będzie mieć pełne ręce roboty. Musi zgromadzić i przeanalizować dane geologiczne, hydrologiczne i środowiskowe oraz możliwości przyłączenia do sieci wszystkich 28 lokalizacji, które trafiły na rządową listę.
Jak powstało to zestawienie? Przede wszystkim na podstawie zgłoszeń lokalnych samorządów, a nawet innych niż Polska Grupa Energetyczna spółek z branży, które też chcą budować elektrownię jądrową. Na liście znalazły się również miejsca, które rozpatrywano w latach 80., podczas przygotowań do budowy siłowni jądrowej w Żarnowcu.
Choć budowa wtedy nie doszła do skutku, to w nieoficjalnych rozmowach eksperci z branży wskazują właśnie Żarnowiec jako najpoważniejszą lokalizację do budowy siłowni. Projekt ten popierają władze województwa pomorskiego, a coraz częściej mówi się także o poparciu lokalnej społeczności. Ministerstwo Gospodarki w swoich dokumentach wskazuje, że lokalizacja została na wskroś przebadana przez Energoprojekt-Warszawa (chodzi m.in. o analizy geologiczne, ekologiczne czy komunikacyjne).
43 mld zł może kosztować budowa pierwszej siłowni jądrowej w kraju
Ministerstwo Gospodarki nie komentowało wczoraj, czy rzeczywiście można już dziś uznać Żarnowiec za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta