Dobrowolne składki mamy policzyć od niezmienionej podstawy
Jeśli w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca chce kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, daninę na ten cel powinien ustalać od takiej kwoty, jak podczas faktycznego prowadzenia firmy
– Od 2005 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 marca 2010 r. zamierzam ją zawiesić, jednak chcę płacić dobrowolnie składki emerytalną i rentowe. Czy ich stawki oblicza się w takiej sytuacji od podstawy minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1317 zł), czy od podstawy, którą miałam podczas prowadzenia działalności? – pyta czytelniczka.
Jeśli czytelniczka prowadzi działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i złoży wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, składki na te ubezpieczenia będzie zobowiązana opłacać od podstawy nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, tj. 1887,60 zł. Od kwoty 395,10 zł może je naliczać, jeśli korzysta z preferencyjnych zasad oskładkowania.
Mogą być przerwy
Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta