Radni nie mogą odwołać sekretarza
Obowiązująca od ponad roku ustawa o pracownikach samorządowych zmieniała zasady obsadzania tego stanowiska. Nawet jeżeli sekretarz został przez radę powołany, to organ ten nie może już go zwolnić
Sekretarz gminy, powiatu i województwa jest pracownikiem zatrudnianym na podstawie umowy o pracę. Czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracownika zatrudnionego na tym stanowisku dokonuje zatem wójt (starosta albo marszałek). Oznacza to, że to te właśnie podmioty są uprawnione zarówno do nawiązania umowy o pracę z sekretarzem, jak i do zakończenia takiego stosunku pracy.
Sytuacja ta ma miejsce w stosunku do wszystkich sekretarzy, nawet tych, którzy byli zatrudniani jeszcze na podstawie ustawy z 1990 r. (powołanie przez radę). Oznacza to, że aby takiego sekretarza zwolnić, wójt nie musi się zwracać do rady, a podjęta na podstawie takiego wniosku uchwała nie wywołuje skutków prawnych.
Przynależność do partii
Jak wynika z art. 113 kodeksu pracy, jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu bezpośrednia lub pośrednia – w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub niepełnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta