Wypłata z tytułu zakazu konkurencji jest kosztem
Przepisy o podatku dochodowym nie zakazują zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwot zapłaconych z tytułu zakazu konkurencji
Coraz częściej o sukcesie firmy decydują różnego rodzaju informacje. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy starają się nie dopuścić, aby poznała je konkurencja, nawet jeśli trzeba za to zapłacić. Jednocześnie wypłaty z tytułu zakazu konkurencji coraz częściej trafiają nie do byłych pracowników, ale do innych przedsiębiorców.
To efekt coraz powszechniejszego samozatrudnienia. Z wypłacaniem takich kwot związane są różne wątpliwości. Pojawia się np. pytanie o możliwość ich zaliczania do kosztów uzyskania przychodów.
Musi być związek z przychodem
Problemem tym zajmowała się m.in. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 4 września 2008 r. (ILPB3/423-337/08-2/MC). Z pytaniem zwróciła się spółka, która podpisała umowę o współpracę z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Została ona zawarta na czas nieokreślony. Każda ze stron mogła ją rozwiązać z zachowaniem ustalonego terminu.
Przedmiotem umowy było wykonywanie usług związanych z marketingiem, doradztwem i promocją. Do obowiązków zleceniobiorcy należały m.in. stały bezpośredni kontakt z odbiorcami, negocjacje cen i warunków kontraktów, doradztwo w sprawach transportów, nadzór nad dostawami, promowanie wyrobów spółki u istniejących oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta