Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Handel energią przejrzysty

17 lutego 2010 | Ekonomia | Justyna Piszczatowska Agnieszka Łakoma
Większość producentów i sprzedawców energii w Polsce kontroluje państwo. Eksperci wątpią, czy można ten rynek uznać za konkurencyjny, zwłaszcza wobec nieprzejrzystych zasad handlu.
źródło: Rzeczpospolita
Większość producentów i sprzedawców energii w Polsce kontroluje państwo. Eksperci wątpią, czy można ten rynek uznać za konkurencyjny, zwłaszcza wobec nieprzejrzystych zasad handlu.
Filip Elżanowski, ekspert branży, prawnik
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Filip Elżanowski, ekspert branży, prawnik

Zmiany w Prawie energetycznym mogą pomóc największym odbiorcom energii. Elektrownie będą musiały część produkcji sprzedać na giełdzie i w otwartych przetargach. Opornym będą grozić surowe kary

Lech Kaczyński podpisał znowelizowaną ustawę Prawo energetyczne, co w opinii wielu ekspertów otwiera drogę do większej konkurencyjności i transparentności na rynku hurtowym. Wszystko za sprawą wprowadzenia tzw. obowiązku giełdowego. Nowe przepisy wejdą w życie dopiero w sześć miesięcy po decyzji prezydenta RP, a to oznacza, że zarówno producenci, jak i firmy handlujące energią na rynku hurtowym mają sporo czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji.

Zanim nowe przepisy zaczną obowiązywać, minister gospodarki musi przygotować dwa rozporządzenia, które umożliwią ich wdrożenie. Resort określi zasady organizowania przetargów na energię i sprzedaży jej na tzw. internetowych platformach handlowych. Te dokumenty będą miały istotne znaczenie zwłaszcza dla państwowych koncernów. To PGE, Tauron i Enea mają w grupach wytwórców, czyli elektrownie. I do tej pory sprzedawały swoją produkcję przede wszystkim, a niekiedy wyłącznie spółkom zajmującym się handlem hurtowym w swojej grupie.

15 proc.

swojej energii elektrownie mają sprzedawać na giełdzie

Dziś w Sejmie przedstawiciele branży będą wyjaśniać posłom, w jaki sposób przygotowują się do nadchodzących zmian. Nieoficjalnie wspominają, że spółki, chcąc uniknąć konieczności wprowadzania 15 proc. energii do obrotu giełdowego, już teraz starają się podpisywać kontrakty na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8551

Spis treści
Zamów abonament