Pracownik może żądać nawiązania z nim umowy
W sytuacjach określonych w przepisach podwładni mogą skutecznie dochodzić przed sądem nawiązania angażu nawet wbrew woli pracodawcy
W praktyce możliwość żądania nawiązania stosunku pracy dotyczy przede wszystkim pracowników, z którymi rozwiązano umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych, pracowników żądających nawiązania umowy o pracę po ustaniu długotrwałej choroby oraz mających zagwarantowane zatrudnienie w umowie przedwstępnej.
Zwolnienia grupowe
Jeżeli rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika, w ramach zwolnień grupowych, a pracownik w ciągu roku zgłosił chęć powrotu do pracy, były pracodawca jest zobowiązany ponownie go zatrudnić, jeśli przyjmuje do pracy inne osoby w tej samej grupie zawodowej.
To ponowne zatrudnienie powinno nastąpić w ciągu 15 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia. Obowiązek taki przewiduje art. 9 ustawy o zwolnieniach grupowych.
Dotyczy to tylko pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.
Celem tego przepisu jest zapewnienie powrotu do pracy byłemu pracownikowi, gdy ustały już przyczyny uzasadniające rozwiązanie z nim stosunku pracy. Prawo do żądania ponownego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta