Skazany za przekręty nie założy kantoru
Wymianą walut może zajmować się ten przedsiębiorca, który po spełnieniu określonych wymogów zostanie wpisany do rejestru prezesa NBP
Działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży to działalność kantorowa. Tak wynika z 2 ust. 1 pkt 19 ustawy z 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe (DzU nr 141, poz. 1178 ze zm.).
Aby ją prowadzić, trzeba najpierw uzyskać wpis do rejestru działalności kantorowej. Działalność kantorowa jest bowiem regulowana. Komu zatem wolno ją prowadzić?
Bez przestępstw skarbowych
Może ją wykonywać osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Do rejestru wolno też wpisać osobę prawną oraz spółkę niemającą osobowości prawnej, której żaden odpowiednio członek władz lub wspólnik nie został skazany za takie przestępstwo.
Warunek ten przewidziany jest w art. 12 prawa dewizowego.
Braku karalności za wymienione przestępstwa wymaga się także od osób wykonujących czynności bezpośrednio związane z działalnością kantorową. Ponadto takie osoby muszą również posiadać fachowe przygotowanie do wykonywania tych czynności.
Co to oznacza? Za tak zwane fachowe przygotowanie uznaje się ukończenie kursu obejmującego prawne i praktyczne zagadnienia związane z prowadzeniem działalności kantorowej, udokumentowane świadectwem. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta