Wspólnik zapłaci podatek dopiero po otrzymaniu dywidendy
Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej osiąga przychód z działalności gospodarczej. Będzie on jednak opodatkowany dopiero z chwilą wypłaty dywidendy
Tym samym akcjonariusz nie ma obowiązku płacenia zaliczek w ciągu roku. Ma natomiast prawo wyboru 19-proc. liniowej stawki.
Tak orzekł 5 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (III SA/Wa 1626/09), uchylając indywidualną interpretację przepisów podatkowych wydaną w imieniu ministra finansów.
Uzasadniając wyrok, sąd nawiązał do tego, że w sprawie opodatkowania akcjonariusza s.k.a. orzecznictwo, mimo że niezbyt bogate, jest niezwykle różnorodne. Można w nim wyodrębnić aż cztery kierunki.
Przychód z kapitałów pieniężnych...
Jako pierwszy sąd wskazał ten, na którym swoje stanowisko opiera większość akcjonariuszy s.k.a. występujących o interpretację.
WSA w Krakowie 20 grudnia 2007 r. (I SA/Kr 1181/07) wydał wyrok – najkorzystniejszy zresztą dla podatników – w którym uznał, że dywidenda wypłacana przez s.k.a. jest przychodem z kapitałów pieniężnych, a tym samym podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w wysokości 19 proc.
Orzeczenie to – omawiane m.in. w artykule Beaty Hudziak „Jaki podatek od dywidendy ma zapłacić wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej” (DF z 10 sierpnia 2009 r.) – opiera się w głównej mierze na literalnym brzmieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.
Przepis ten mówi, że za przychody z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta