Opieka nad bezdomnymi zwierzętami Warunki dla schroniska określa rada, a wójt wydaje zezwoleni
Każdy podmiot, który zamierza otworzyć placówkę dla bezdomnych psów i kotów, powinien pamiętać, że jest to działalność regulowana. Jej prowadzenie wymaga zgody wójta
Wymóg uzyskania zezwolenia wynika wprost z przepisów ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (tekst. jedn. DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm., dalej o utrzymaniu czystości).
Zgodnie z jej art. 7 ust. 1 pkt 3 na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części wymagane jest uzyskanie zezwolenia.
Nie tylko przedsiębiorcy
Z treści art. 7 ust. 1 wynika jedynie, że podmiot, który zamierza prowadzić schronisko (grzebowisko czy spalarnię zwierzęcych zwłok) powinien mieć status przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).
W konsekwencji stwierdzić należy, że wójt udzieli zezwolenia jedynie osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną wykonującej działalność gospodarczą.
O...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta