Zarządca z aktu notarialnego, czyli oferta nie do odrzucenia
Kupiłeś mieszkanie od dewelopera, który zagwarantował sobie prawo do zarządzania budyniem przez kilka lat. Co możesz zrobić, gdy zarządca nie spełnia oczekiwań właścicieli lokali?
Rz: Czy deweloper sprzedający mieszkanie może narzucić klientowi kupującemu lokal zarządcę budynku – siebie lub wskazaną firmę – na rok, dwa czy trzy? Czy można się nie zgodzić, czy to propozycja nie do odrzucenia?
Paweł Puch: Po zakończeniu formalności związanych z budową, sporządzeniem inwentaryzacji powykonawczej i uzyskaniem zaświadczenia o samodzielności lokali deweloper w budynku rozpoczyna proces wyodrębnienia i sprzedaży lokali. Wtedy wspólnota mieszkaniowa jeszcze nie istnieje, a deweloper zmuszony jest w tym czasie zarządzać nieruchomością, w tym rozliczać opłaty, media, śmieci, dbać o zapewnienie przeglądów budynku i instalacji itd.
Wprawdzie wspólnoty mieszkaniowej nie zakłada się, bo powstaje ona niejako automatycznie z mocy prawa, w budynku, w którym wyodrębniono i zbyto pierwszy lokal. Aby jednak wspólnota mogła zacząć działać, należy dopełnić pewnych formalności. Przede wszystkim trzeba zwołać pierwsze zebranie właścicieli i wybrać zarząd. Na pierwszym zebraniu właściciele powinni również podjąć pierwsze uchwały dotyczące statutu wspólnoty i regulaminu porządku domowego, wyboru sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wysokości miesięcznej zaliczki na pokrycie kosztów zarządu. Wybrany zarząd powinien też podjąć pierwsze niezbędne działania, a więc zgłosić się do urzędu statystycznego o nadanie numeru REGON, założyć wspólnocie konto w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta