Testamenty, spadki, darowizny Część II. Podatek od Spadków i Darowizn
Wiele osób zapomina, że otrzymanie spadku czy darowizny nie zawsze oznacza tylko miłe przysporzenie majątkowe. Często trzeba bowiem podzielić się nim z fiskusem.
I. NIE OD WSZYSTKICH TAK SAMO
O tym, jaki podatek zapłacimy od spadku, decyduje data śmierci spadkodawcy. Odmienne reguły obowiązują, jeśli spadkodawca zmarł przed 1 stycznia 2007 r., a nowe, dla ogromnej większości spadkobierców korzystniejsze – gdy zmarł później.
Z dniem 1 stycznia 2007 r. bowiem weszło w życie całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych.
Dla podziału na stare i nowe reguły bez znaczenia jest to, kiedy przystąpimy do załatwienia formalności spadkowych i do będącego ich konsekwencją rozliczenia z fiskusem. Liczy się data śmierci spadkodawcy, to, czy zmarł przed 1 stycznia 2007 r. czy później (wyrok: WSA w Łodzi z 5 marca 2009 r., sygn. I SA/Łd 1245/08.; wyrok z 18 lutego 2009 r. WSA w Gliwicach, sygn. I SA/Gl 1131/08).
Według stopnia bliskości
To, ile podatku musimy zapłacić od spadku oraz czy mamy prawo do ulg i zwolnień, zależy nie tylko od daty śmierci spadkodawcy, ale także od stopnia bliskości.
Od tego zależy nie tylko wysokość podatku i wysokość przysługującej nam wartości spadku lub darowizny, ale – co czasem jeszcze ważniejsze – także prawo do zwolnień. Przepisy o podatku od spadków i darowizn dzielą spadkobierców i obdarowanych na trzy grupy. Oto one:
I grupa podatkowa
Małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki (tzw. zstępni),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta