Kiedy usługi uszlachetniania są objęte zerową stawką
Ustawa o VAT celowo nie uzależnia możliwości zastosowania zerowej stawki VAT dla usług uszlachetniania od posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Wywóz uszlachetnionych towarów poza UE może nastąpić także po złożeniu deklaracji VAT z zastosowaniem zerowej stawki
Tak wynika z wyroku NSA z 10 lutego 2010 r. (I FSK 1956/08).
Spółka prowadząca działalność w zakresie uszlachetniania czynnego we wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytała, czy w świetle art. 83 ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT może zastosować zerową stawkę VAT dla usług garbarstwa świadczonych zagranicznym kontrahentom, jeśli nie ma dokumentu potwierdzającego faktyczny wywóz uszlachetnionych towarów poza terytorium UE.
Organ podatkowy stwierdził, że do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów stosuje się zerową stawkę podatku, ale tylko wtedy, gdy po wykonaniu usługi towar będzie wywieziony poza UE z zachowaniem przepisów celnych a wywóz nastąpi przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy.
Brak dokumentów potwierdzających wywóz spowoduje konieczność zastosowania podstawowej stawki VAT.
WSA w Warszawie uchylił tę interpretację. Wskazał, że art. 83 ust. 7 pkt 1 celowo pomija wymóg posiadania przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta