Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszystkich dopada nostalgia

20 marca 2010 | Kultura | Jacek Marczyński
Misia, czyli Susana Maria Alfonso  de Aguiar, urodziła się  w Porto  w 1955 r., dorastała  w Hiszpanii. Z programem „Our Chopin Affair” wystąpi 25 marca  w Krakowie  i 28 marca  w Warszawie
autor zdjęcia: Radosław Pasterski
źródło: Fotorzepa
Misia, czyli Susana Maria Alfonso de Aguiar, urodziła się w Porto w 1955 r., dorastała w Hiszpanii. Z programem „Our Chopin Affair” wystąpi 25 marca w Krakowie i 28 marca w Warszawie

Gwiazda fado Misia wyjaśnia, dlaczego zaśpiewa Chopina na tegorocznym Festiwalu Beethovenowskim

Rz: Kiedy otrzymała pani propozycję przygotowania wieczoru hopinowskiego, nie pomyślała pani, że to zwariowany pomysł?

Misia: Wręcz przeciwnie, bardzo zapaliłam się do tego projektu, ale od razu postanowiłam, że nie przerobię muzyki Chopina na fado. Zabrzmiałaby karykaturalnie, mimo że jest w niej wiele melancholii i smutku. Powiedzia- łam też organizatorom Festiwalu Beethovenowskiego, że nie zamierzam być artystycznym dziwolągiem na siłę dopasowanym do imprezy poświęconej muzyce klasycznej. To, co zaśpiewam, musi być naturalne i tylko moje.

Widzę też, że uprzedza pani fanów fado, żeby nie czuli się zawiedzeni. To będzie nietypowy wieczór z panią w roli głównej.

Prawdziwe fado wymaga gitary portugalskiej, a w zespole, z którym wykonam Chopina, jej nie będzie. Mamy fortepian, gitarę elektryczną i skrzypce, a nasz projekt to prawdziwe joint venture, w którym uczestniczą muzycy z Buenos Aires oraz z Neapolu, ja sama mieszkam obecnie na przemian w Barcelonie i Lizbonie. A do tego wszystkiego specjalne wizualizacje przygotowuje na ten koncert Szwajcarka Nives Widauer. Połączyła nas muzyka o ciemnych barwach, w której jest cierpienie.

A więc w klimatach fado....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8578

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament