Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Misja Zacka Kleinsassera

20 marca 2010 | Plus Minus | Beata Chomątowska
autor zdjęcia: Janusz Kapusta
źródło: Rzeczpospolita
Tablica na murze fabryki  Schindlera
źródło: Rzeczpospolita
Tablica na murze fabryki Schindlera

O tablicy upamiętniającej Oskara Schindlera pomyślał Amerykanin. Kraków jest wstrzemięźliwy w kwestii pamięci o bohaterze filmu Spielberga

Na czarnym gładkim tle jasne litery układają się w napis (po polsku, angielsku i hebrajsku): „Fabryka Schindlera (1939 – 1944). Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Oskar Schindler (1908 – 1974)”. Tablica zdobi mur gmachu przy ul. Lipowej 4 na krakowskim Zabłociu, dawnej fabryki Emalia, gdzie w czasie wojny znalazło zatrudnienie ponad tysiąc Żydów z krakowskiego getta, a teraz powstaje tam muzeum sztuki współczesnej. Wymyślił ją sobie osiem lat temu Zachary Kleinsasser, obywatel amerykański, lat 22.

Dopiął swego. Tylko że nic nie było tak, jak sobie zaplanował i wyobrażał. Tablica, dziś jedyny znak dla turystów wędrujących po Krakowie szlakiem oscarowej „Listy Schindlera”, dotarła na miejsce z ponaddwuletnim opóźnieniem, zagubiła się po drodze, przeleżała zapomniana w piwnicy kilka ulic dalej. Teraz wisi na ścianie budynku, w którym ostatecznie ulokował się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – imienia Oskara Schindlera, ale poza nazwą z Schindlerem ma niewiele wspólnego.

Zack pisze do prezydenta

Ta tablica od początku miała pecha – przyznaje Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Doskonale pamięta pierwsze spotkanie z Kleinsasserem. Chłopak z plecakiem pojawił się znienacka w siedzibie gminy, w jego gabinecie. – Czeszcz, jestem Zack. Miło mi pana poznacz – przywitał się wyuczonym przed chwilą zdaniem. Proszę? –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8578

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament