Listę zwolnień z ZUS już można stosować do zleceniobiorców
A więc nie tylko jeden przepis zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, który odroczył o rok utratę jego mocy obowiązującej. Również inne regulacje rozporządzenia składkowego. Wszystko za sprawą uprawnień sądowych
Zwolnienie obejmie zleceniobiorców formalnie od 3 marca 2011 r., ale praktycznie nastąpiło to od 3 marca 2010 r. W tym dniu wydany został bowiem Dziennik Ustaw nr 31, w którym pod poz. 167 został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (P 16/09).
TK uznał w nim za niekonstytucyjny § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe).
Stwierdził mianowicie, że ten przepis nie dotyczy zleceniobiorców wykonujących pracę w zakładzie pracy lub miejscu wyznaczonym przez pracodawcę w zakresie wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalentów za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalentów pieniężnych za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego.
Co znajduje się poza podstawąZ racji przyjęcia, że całe rozporządzenie składkowe jest niekonstytucyjne i ma odpowiednie zastosowanie do zleceniobiorców, poza podstawą wymiaru składek znajdą się m.in.
- diety i inne należności z tytułu podróży służbowej – do wysokości
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta