Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzaj umowy wpływa na długość wypowiedzenia

24 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Sposoby wcześniejszego zakończenia trwania angażu mogą być różne. Jednym z nich jest wypowiedzenie. Jednak nie każdą umowę da się tak rozwiązać, a długość okresu wypowiedzenia zależy od danego kontraktu

Najprościej wcześniej odejść z firmy za porozumieniem stron. Dzięki temu to pracownik i pracodawca decydują, kiedy kończą współpracę.

Choć taki sposób rozwiązania angażu jest zawsze możliwy, to w praktyce wcale nie stosuje się go najczęściej. Strony nie zawsze chcą albo potrafią bezproblemowo z niego skorzystać.

Próbne i bezterminowe zawsze

Bardziej popularne jest rozwiązywanie umowy za wypowiedzeniem. Składa się je na piśmie. Taki wymóg stawia art. 30 § 3 k.p. Temu trybowi rozwiązania co do zasady podlegają dwa rodzaje umów o pracę. Dotyczy to tych zawieranych na czas nieokreślony oraz na próbę.

Tak stanowi art. 32 § 1 k.p. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Złożyć może je zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Tu uwaga! Umowa o pracę nie może wyłączyć prawa wypowiedzenia stosunku pracy.

A to dlatego, że art. 32 § 1 k.p. ma charakter normy bezwzględnie obowiązującej. Nie ma tu znaczenia nawet ewentualna zgoda pracownika na wyłączenie stosowania prawa do wypowiedzenia.

A czym jest wypowiedzenie? To jednostronna czynność prawna wywołującą skutek prawny w postaci rozwiązania się umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Skutek ten następuje z mocy prawa bez względu na wolę drugiej strony umowy.

Przy czym odmiennie kształtują się przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8581

Spis treści
Zamów abonament