Decyduje samodzielność, a nie sposób organizacji
Czy oddział spółki kapitałowej jest pracodawcą? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie uprawnienia ma przy zatrudnianiu załogi
Właśnie samodzielność w tym zakresie bądź jej brak to jeden z decydujących czynników uznania za pracodawcę. Zgodnie z art. 3 k.p. jest nim jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają pracowników.
Kłopot z definicjami
Przed nowelizacją z 1996 r. kodeks pracy posługiwał się terminem „zakład pracy” w dwojakim znaczeniu:
- przedmiotowym – jako wyodrębnionej jednostki techniczno-organizacyjno-majątkowej zatrudniającej pracowników oraz
- podmiotowym – jako strony stosunku pracy.
Pojęcie „zakładu pracy” w ujęciu przedmiotowym kodeks zachował (np. w art. 231), natomiast w znaczeniu podmiotowym zastąpił „pracodawcą”.
Nie ulega wątpliwości, że oddział spółki może być „zakładem pracy” w ujęciu przedmiotowym, gdy ma status wyodrębnionej jednostki techniczno-organizacyjno-majątkowej zatrudniającej pracowników. Wyodrębnienie ma przy tym charakter czysto zarządczy, a nie prawny.
Dotyczy to w szczególności majątku, bo oddział spółki kapitałowej ze względu na brak podmiotowości w sferze prawa cywilnego nie ma i nie może mieć własnego majątku.
Jest jedynie zarządcą wyodrębnionej części majątku spółki, a zakres i formy tego zarządu zależą od uznania jej władz.
Kto kieruje
Wprawdzie wyodrębnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta