Nieco naiwni geniusze
Innowacje pchają ludzkość naprzód. Nawet jeśli tylko umilają czas. Pierwsza dekada XXI wieku upłynęła głównie pod znakiem zaspokajania potrzeb. Często niezbyt wyszukanych
Są dwie skrajne szkoły patrzenia na innowacyjność ostatnich kilkudziesięciu lat. Jedni twierdzą, że ludzkość od pół wieku stoi w miejscu. Zdaniem prof. Janusza Filipiaka, który zbudował firmę ComArch od zera dzięki naukowym doświadczeniom i przy współpracy z naukowcami, ostatnie przełomowe wynalazki nastąpiły w latach 50. ubiegłego stulecia. Sztandarowe przykłady to laser, komputer czy tranzystor. – Obecne innowacje są jedynie pochodną kilku wynalazków z przeszłości. Zamiast wymyślać broń, zwiększa się jej zasięg – uważa prof. Filipiak. Jego zdaniem naukę wykończyła komercja. – Państwa przestały łożyć na innowacje. Na uniwersytetach wymyśla się głównie to, co szybko znajdzie komercyjne zastosowanie – podkreśla.
Ale wciąż jest wielu, dla których szklanka jest bardziej pełna niż pusta. I udaje się im wymyślać rzeczy niebanalne, wyjątkowe i przełomowe. Ostatnich dziesięć lat przyniosło kilka odkryć, które zmieniły nasze życie.
Kim są autorzy tych wynalazków? Niektórzy są genialnymi liderami, motywatorami, a inni niedoścignionymi sprzedawcami lub, po prostu, geniuszami.
Według Michaela Parka, wiceprezesa Microsoft Business Solutions, prawdziwi innowatorzy składają swoją wizję z ogromnej ilości informacji. – Często są to informacje, do których zwykłe osoby nie mają dostępu. A czasami są powszechnie dostępne, ale inni nie zwracają na nie uwagi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta