Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można żądać wyłączenia sędziego

17 kwietnia 2010 | Prawo | Izabela Lewandowska

Nie zawsze jest jasne, jakie okoliczności mogą uzasadniać żądanie wyłączenia sędziego motywowane wątpliwościami co do jego bezstronności

Sąd Najwyższy wskutek skargi kasacyjnej czytelnika uchylił niekorzystny dla niego wyrok sądu II instancji w sprawie spadkowej i przekazał ją do ponownego rozpoznania. Czytelnik pyta, czy będzie ją rozpatrywał ten sam skład sędziowski. Sprawa ciągnie się już 12 lat. W odczuciu czytelnika sędziowie II instancji byli wyraźnie do niego uprzedzeni. Pyta, czy w takiej sytuacji może domagać się zmiany składu sędziowskiego.

Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: nie, sprawy nie może rozpatrywać ten sam skład, który wydał uchylony wyrok. Tak zapisano w art. 398 § 2 kodeksu postępowania cywilnego. Sprawa musi trafić do innych sędziów. To samo dotyczy orzeczenia sądu I instancji uchylonego przez sąd II instancji (art. 386 § 5 k.p.c.).

Bo nieodpowiedni

Odpowiedź na drugie pytanie jest trudniejsza. W art. 48 k.p.c. wskazano, kiedy sędzia jest wyłączony z mocy ustawy, automatycznie jako tzw. sędzia nieodpowiedni (iudex inhabilis)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8601

Spis treści
Zamów abonament