Kto pracuje, gdy reszta świętuje
Niedziele i święta dla większości są wolne od pracy, niektóre firmy nie mogą jej jednak zaprzestać. Decydują o tym względy technologiczne lub użyteczność społeczna
Ponieważ praca w niedziele i święta jest dopuszczalna w nadzwyczajnych sytuacjach, w kodeksie pracy zostały określone odrębne zasady jej świadczenia w te dni i zasady rekompensowania ich pracownikom.
Pracownik wykonujący pracę w niedzielę musi bardzo szybko otrzymać inny dzień wolny. Pracodawca powinien to zrobić w ciągu sześciu dni kalendarzowych poprzedzających pracującą niedzielę lub następujących po niej. Jeżeli z jakichś powodów nie jest w stanie udzielić dnia wolnego w tym terminie, powinien to uczynić do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli pracownik mimo to nie odbierze dnia wolnego, pracodawca będzie musiał mu zapłacić za przepracowaną niedzielę. Za każdą godzinę przepracowaną przysługuje 100-proc. dodatek.
Może się zdarzyć, że praca w niedzielę spowoduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta