Jeśli zdrowie nie pozwala na pracę na stanowisku
Jeden z naszych pracowników po badaniu okresowym przyniósł zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak zdolności do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Pracodawca nie może go dopuścić do pracy. Czy taka sytuacja może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę i czy za czas tego wypowiedzenia przysługuje wynagrodzenie mimo niewykonywania pracy?
Z kodeksu pracy wynika, że jeżeli badania okresowe wykażą, że pracownik jest niezdolny do pracy na zajmowanym stanowisku, pracodawca po uzyskaniu takiego zaświadczenia nie może dopuścić go do pracy.
Jeśli się na to zdecyduje, to popełni wykroczenie zagrożone karą grzywny do 30 tys. zł.
Co do zasady powinien zaproponować mu inną pracę, aczkolwiek niejednolita linia orzecznictwa Sądu Najwyższego wskazuje, że trudno mówić o zasadzie współżycia społecznego, która nakazywałaby pracodawcy zaproponować inne zajęcie przed definitywnym wypowiedzeniem umowy. Jeżeli pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta