Produkty lecznicze niewpisane do rejestru też są objęte obniżoną stawką podatku
Przepisy podatkowe przewidują preferencyjną stawkę VAT w wysokości 7 proc. dla niektórych produktów leczniczych. Są jednak problemy z ich interpretacją
W efekcie podatnicy mają trudności z ustaleniem właściwej stawki VAT dla produktów leczniczych niewskazanych wyraźnie w ustawie o VAT i jej przepisach wykonawczych.
Konieczny wpis do rejestru...
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT (poz. nr 79) preferencyjnej stawce VAT w wysokości 7 proc. podlega dostawa produktów leczniczych (PKWiU 24.4) wpisanych do rejestru produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski, o którym mowa w przepisach prawa farmaceutycznego. Przepis ten wskazuje, że jednym z kluczowych warunków zastosowania preferencyjnej stawki VAT jest wpisanie produktu leczniczego do rejestru produktów leczniczych.
Na mocy art. 28 prawa farmaceutycznego produkt leczniczy dopuszczony do obrotu na podstawie tzw. pozwolenia na dopuszczenie do obrotu podlega wpisowi do rejestru produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski (dalej: rejestr). Oznacza to, że do rejestru wpisywane są produkty lecznicze, które otrzymały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.
...ale są wyjątki
Prawo farmaceutyczne przewiduje jednak sytuacje, w których produkty lecznicze są dopuszczone do obrotu w Polsce, mimo braku wpisu do rejestru. Minister finansów umożliwił stosowanie w stosunku do niektórych z nich preferencyjnej stawki VAT, wprowadzając odpowiednią regulację w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta