Napiwek wpłacony kartą jest opodatkowany jak pensja
Coraz częściej napiwki nie trafiają bezpośrednio od klienta do kelnera, ponieważ są regulowane za pomocą kart kredytowych. Zdaniem fiskusa, jeśli przy przekazaniu tych kwot pośredniczy pracodawca, to są one opodatkowane jak wynagrodzenia
Od momentu upowszechnienia się płatności przy zastosowaniu kart kredytowych coraz częściej pojawia się problem opodatkowania napiwków. Zajmowała się nim m.in. Izba Skarbowa w Katowicach w odpowiedzi z 17 kwietnia 2009 r. (IBPBII/1/415-102/09/BJ).
Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który prowadzi restaurację, klub rozrywkowy i hotel. Często się zdarza, że obsługiwani tam klienci, płacąc rachunki kartą, pozostawiają obsłudze napiwki. Oznacza to, że początkowo kwoty te trafiają do pracodawcy, który następnie rozdysponowuje je wśród pracowników. Prowadzona ewidencja pozwala określić osobę, która otrzymała napiwek. Pracodawca jest więc jedynie pośrednikiem, który go przekazuje.
Przedsiębiorca chciał się dowiedzieć, czy napiwki stanowią dla obsługi przychód ze stosunku pracy, od któregopowinien pobierać zaliczki na podatek dochodowy. Jego zdaniem nie ciąży na nim taki obowiązek. To dlatego, że są to przychody z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o PIT).
Pracodawca powinien wykazywać napiwki w formularzu PIT-8C jako przychody z innych źródeł. Nie ciąży na nim również obowiązek poboru zaliczek. Argumentował, że wykonuje on tylko czynności techniczne – to bowiem klient decyduje o tym, któremu pracownikowi chce pozostawić napiwek i w jakiej wysokości.
Gdy przekazuje pracodawca ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta