Tworzą wielką, naukową e-bibliotekę
Więcej powszechnych i tańszych publikacji naukowych ma być dostępnych dzięki platformie informatycznej tworzonej przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku.
– Dzięki niej nie tylko łatwiej będzie wydać pracę naukową, ale też łatwiej dotrą do niej studenci i naukowcy – mówią przedstawiciele uczelni. Podkreślają, że publikacje będą zabezpieczone przed nielegalnym kopiowaniem.
Ogólnopolski elektroniczny system komercjalizacji recenzowanych prac naukowych od miesięcy wdraża Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku. Dlaczego to robi? – Polskie publikacje naukowe wydawane przez szkoły wyższe drukowane są w bardzo małych nakładach, sięgających 300 sztuk, a więc wiedza powstająca na polskich uczelniach napotyka przeszkodę na drodze od naukowca do potencjalnego odbiorcy. Wydawanie publikacji w formie elektronicznej likwiduje ten problem, ponieważ nakład jest tu nieograniczony – tłumaczy Łukasz Hołubowicz, asystent koordynatora implementacji i rozwoju bazy danych publikacji elektronicznych. Dodaje, że w Polsce wydawanych jest ok. 240 publikacji naukowych na 1000 mieszkańców rocznie, natomiast w krajach tzw. starej piętnastki wskaźnik ten wynosi ok. 750. – Nasz projekt ma na celu motywowanie uczelni do wydawania większej liczby recenzowanych prac naukowych. Zapewnia bodźce finansowe do wydawania większej liczby publikacji przez polskie szkoły wyższe. Jakość nauki wykuwana jest w interakcji wielu prac naukowych, wzajemnych cytowań i krytyk, a proces taki nie jest możliwy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta