Polska wypada dobrze
Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej, zapewnia w rozmowie z Arturem Osieckim, że Polska pozostanie głównym odbiorcą środków unijnych w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020
Rz: Po pierwszym kwartale 2010 r. Polska przesłała do Komisji Europejskiej wnioski o płatności w kwocie 4,82 mld zł. W tym roku chcemy wydać w sumie 10 mld euro a w przyszłym – co zapowiada minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska – nawet 13 mld euro czyli więcej, niż zapisano w projekcie unijnego budżetu na 2011 r. Idziemy jak burza...
Postęp finansowy jest satysfakcjonujący. Od początku 2010 r. KE otrzymała 73 wnioski o płatność na ponad 1 mld euro. Pod względem wartości Polska zajmuje 2. miejsce. W tym roku tylko Hiszpania wnioskowała o więcej środków. Dotychczasowe wyniki pokazują, że cel, jakim jest wydanie 10 mld euro do końca roku, postawiony przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, zostanie osiągnięty.
A jak to wygląda na tle innych krajów?
Wdrażanie funduszy w Polsce nabrało tempa. Biorąc pod uwagę płatności z Komisji Europejskiej, Polska w ramach polityki spójności otrzymała od 2007 r. już 10 mld euro, co stanowi 15 proc. przyznanego budżetu. To wynik powyżej średniej unijnej, który plasuje Polskę w środku rankingu porównującego postęp finansowy w 27 krajach UE. Tylko pięć krajów (Litwa, Łotwa, Estonia, Bułgaria i Rumunia) wypada lepiej. Nie ma ryzyka, że Polska utraci środki w 2010 r.
Jednak niepokoi pana wolne wdrażanie projektów energetycznych, mimo że akurat tutaj Polska nie jest wyjątkiem?
Projekty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta