Nie każdy może prowadzić pojazd uprzywilejowany
Wóz należący do Ochotniczej Straży Pożarnej należy zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym do pojazdów uprzywilejowanych. Aby nim kierować, trzeba przejść specjalistyczne badania
Kierującym pojazdem uprzywilejowanym Ochotniczej Straży Pożarnej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie obowiązkowych badań lekarskich oraz psychologicznych.
Wynika to wprost z art. 95a ust. 4 ustawy z 29 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.). Jednocześnie, jak wynika z art. 122 ust. 2 tej ustawy, badania lekarskie kierowcy pojazdu uprzywilejowanego przeprowadza się co pięć lat w przypadku osób do 55. roku życia oraz co dwa lata w przypadku osób pomiędzy 55. a 65. rokiem życia. Kierowcy, którzy 65 lat przekroczyli, badania lekarskie mają obowiązek przechodzić co roku.
Wymagania, jakim powinien sprostać członek Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczący bezpośrednio w działaniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta