Państwo nie dba o starszych
Za małe pokoje, niewłaściwa opieka medyczna – tak NIK ocenia stan ośrodków pomocy
W Polsce przybywa osób, które ukończyły 65 lat. Teraz jest ich 7,5 mln, w 2030 r. – według rządowych prognoz – może być 10,6 mln.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda państwowa pomoc dla takich ludzi. Oceniła 31 domów pomocy społecznej (mieszkają tam głównie osoby samotne albo takie, którymi nie może się zająć rodzina), 48 zakładów opiekuńczo-leczniczych (tam trafiają pacjenci wymagający długotrwałej pomocy medycznej) oraz samorządy i urzędy, które powinny taką pomoc organizować.
„Rz” jako pierwsza dotarła do obu raportów (obejmujących lata 2007 – 2009).
Obiad za trzy złote
„Żaden ze sprawdzonych w czasie kontroli zakładów opiekuńczo-leczniczych nie spełniał norm” – alarmują kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli. W każdym panuje przepełnienie.
Nie było oddzielnych łazienek dla mężczyzn i kobiet. Od 30 do 88 proc. sal chorych nie zapewnia minimalnej powierzchni na łóżko, która wynosi 6 metrów. A odstępy między łóżkami były tak wąskie, że nie ma mowy, by używać np. wózków inwalidzkich.
W takich warunkach niektórzy chorzy spędzają nawet dziesięć lat. – Jedna trzecia pensjonariuszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta