Poszkodowany przedsiębiorca ma swoje prawa
Może złożyć pozew do sądu,w którym będzie domagał się nie tylko zaniechania naruszeń, ale także odszkodowania czy złożenia oświadczenia w prasie
Przedsiębiorca, którego interes został naruszony lub chociażby tylko zagrożony, w związku z dokonanym czynem nieuczciwej konkurencji może żądać od przedsiębiorcy dokonującego czynu nieuczciwej konkurencji zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia skutków tych działań, złożenia określonego oświadczenia, naprawienia wyrządzonej szkody, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny – jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.
Wyliczenie to nie oznacza, że wykluczone jest dochodzenie innych roszczeń. Z taką sytuacją się spotkamy, gdy czyn nieuczciwej konkurencji narusza nie tylko przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ale jednocześnie innych ustaw, np. prawa prasowego, przepisy kodeksu cywilnego dotyczące ochrony dóbr osobistych i ochrony prawa do firmy.
Z wymienionymi roszczeniami (z pewnymi wyjątkami) może także wystąpić organizacja, której celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców.
Przedawnienie po trzech latach
Roszczenia z czynów nieuczciwej konkurencji ulegają przedawnieniu w zasadzie z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta