Jak legalnie zatrudnić nianię
Umowa o pracę, umowa-zlecenie i o dzieło oraz własna działalność gospodarcza – według Ministerstwa Finansów opiekunki do dzieci mają wiele możliwości rozliczenia się z fiskusem
W rzeczywistości legalne zatrudnienie opiekunki sprawia rodzicom wiele problemów, bo nie wiedzą, jak powinno wyglądać rozliczenie. Co więcej, nawet urzędy skarbowe mają problemy z interpretacją przepisów podatkowych. W efekcie kwitnie szara strefa.
Rodzic pracodawca
Ministerstwo udziela wyjaśnień w odpowiedzi na interpelację poselską nr 14508. Po pierwsze, osoba zatrudniająca nianię czy pomoc domową może zawrzeć z nią umowę o pracę. Nie wydaje się jednak, by rodzice byli zainteresowani tą formą, ponieważ wówczas przyjmują na siebie wszelkie obowiązki pracodawcy, łącznie z odprowadzaniem co miesiąc jako płatnicy zaliczek podatkowych.
Opiekunkę można też zatrudnić na umowę-zlecenie. To korzystniejsze rozwiązanie dla obu stron. Resort potwierdza, że niania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta