Ciąża w trakcie wypowiedzenia też daje ochronę
Pracownica spodziewająca się dziecka ma w zasadzie zagwarantowane to, że szef nie rozwiąże z nią angażu, nawet jeśli stan ciąży zostanie stwierdzony w czasie wypowiedzenia. Niekiedy jednak i taka zatrudniona straci posadę
Kobieta w ciąży i w trakcie urlopu macierzyńskiego nie powinna stracić źródła utrzymania. Dlatego kodeks pracy w art. 177 § 1 gwarantuje jej ochronę trwałości stosunku pracy. Polega ona na tym, że w tym okresie generalnie zakazane jest wypowiadanie umów o pracę oraz ich rozwiązywanie bez wypowiedzenia. Taka sama osłona przysługuje także pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.
Kiedy początek
Początkiem okresu ochronnego przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia związanego z ciążą jest obiektywny stan ciąży (tak też Krzysztof Rączka [w:] Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka, Jacek Skoczyński: „Kodeks pracy. Komentarz”, Warszawa 2008, LexisNexis, wydanie IX).
Nie ma tu znaczenia okoliczność, czy pracownica zdawała sobie sprawę ze swojego stanu oraz czy powiadomiła o nim pracodawcę. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 15 stycznia 1988 r. (I PRN 74/78) dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania tej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.
Jeśli pracownica nie powiadomi firmy o ciąży przed datą rozwiązania umowy, to może mieć to znaczenie tylko przy rozpatrywaniu roszczenia pracownicy o wynagrodzenie za czas, w którym pozostawała bez pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta