Nie każde auto daje prawo do pełnego odliczenia VAT
Jakie warunki trzeba dziś spełnić, żeby odliczać podatek naliczony przy zakupie auta i paliwa do niego? Czy trzeba mieć świadectwo homologacji, a może wystarczy kratka za przednim siedzeniem? Mimo że od przełomowego wyroku ETS w tej sprawie upłynął już ponad rok, czytelnicy wciąż o to pytają
Przypomnijmy, w wyroku z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o.o. przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Polska przystępując do UE nie mogła rozszerzyć zakresu ograniczeń prawa do odliczenia podatku.
Tuż po tym orzeczeniu zapanowała niepewność, czy w zakresie odliczania VAT przy zakupie samochodów i paliwa obowiązują przepisy sprzed 1 maja 2004 r., czy może organy podatkowe przyjmą inne rozwiązanie.
Jak zinterpretował fiskus
Pewną wskazówką stała się tu interpretacja ogólna ministra finansów z 13 lutego 2009 r. (PT3/812/4/15/CZE/09/185). Wprawdzie dotyczyła ona przede wszystkim korekty podatku naliczonego przy zakupie paliwa (bo paliwa właśnie dotyczył bezpośrednio wyrok ETS), ale resort odniósł się w niej również do prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów. MF stwierdziło, że prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przysługuje w odniesieniu do samochodów:
- w stosunku do których przepisy obowiązujące od 1 maja 2004 r. umożliwiały prawo do takiego odliczenia lub
- w stosunku do których prawo do pełnego odliczenia przysługiwałoby według zasad obowiązujących 30 kwietnia 2004 r. (w sytuacji gdy uniemożliwiały to przepisy obowiązujące od 1 maja 2004 r.).
W tym też kierunku poszły interpretacje izb...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta