Praca podwyższy emeryturę
Świadczenia przyznawane według starych zasad przelicza się inaczej niż te według nowych
Osoby, które pracują po przyznaniu emerytury, mogą ją przeliczać. Dotyczy to zarówno świadczeń obliczanych według dotychczasowych zasad (czyli z uwzględnieniem kwoty bazowej, wynagrodzeń, okresów składkowych i nieskładkowych), jak i liczonych według nowych zasad (czyli na podstawie zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego, począwszy od 1999 r.). Zasady przeliczania są jednak różne.
Stare zasady
Najczęściej w grę wchodzi doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych przypadających po przyznaniu emerytury – na podstawie art. 112 i 113 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Wniosek można złożyć do ZUS po każdym kwartale kalendarzowym pracy, chyba że wcześniej ustanie zatrudnienie. Wtedy do części stażowej emerytury ZUS doda po 1,3 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta