System zmianowy uzgodnij ze związkowcami
Zmodyfikuj też regulamin pracy i skonsultuj się z radą pracowników. W niektórych przypadkach będziesz też musiał wypowiedzieć dotychczasowe warunki zatrudnienia
Praca zmianowa polega na tym, że zatrudnieni realizują zadania według ustalonego rozkładu czasu pracy, który przewiduje zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby dni, godzin lub tygodni. Tak stanowi art. 128 § 2 pkt 1 k.p. W doktrynie rozróżnia się trzy rodzaje organizacji pracy zmianowej. Jest to system:
- nieciągły z dwoma zmianami, z przerwą w nocy i na koniec tygodnia,
- półciągły z trzema zmianami, z przerwą tylko na koniec tygodnia,
- ciągły, gdy praca jest wykonywana 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia łącznie ze świętami (por. „Komentarz do kodeksu pracy” pod redakcją W. Muszalskiego; C.H. Beck, Warszawa 2007, s. 635).
Jeśli chodzi natomiast o same zmiany, to można je ułożyć tak, by:
- następowały bezpośrednio jedna po drugiej (np. pierwsza 6 – 14, druga 14 – 22),
- druga zmiana rozpoczynała się jeszcze w trakcie trwania pierwszej (np. pierwsza zmiana 6 – 14, druga 13.30 – 21.30),
- między pierwszą a drugą zmianą jest przerwa (np. pierwsza 6 – 14, druga 16 – 24).
Pracujący na zmiany nie muszą ich rozpoczynać każdego dnia o różnej porze. Ich organizacja pracy może być jednolita, dzięki czemu przykładowo przez pierwszy tydzień okresu rozliczeniowego będą przychodzić na pierwszą zmianę, w drugim tygodniu na drugą, w trzecim na trzecią i w czwartym na czwartą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta