Pracownika trzeba poinformować o powodach wypowiedzenia
Zawierając umowę o pracę na czas nieokreślony, pracodawca musi się liczyć z tym, że decyzję o jej rozwiązaniu będzie musiał właściwie uzasadnić
Wymóg uzasadnienia wypowiedzenia dotyczy umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, ale także rozwiązania bez wypowiedzenia każdej innej umowy o pracę (art. 30 § 4 k.p.). Nie jest więc konieczne uzasadnianie wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny czy na czas określony.
Przyczyna leżąca u podstaw wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony musi być konkretna i prawdziwa. Należy z nią także zaznajomić pracownika najpóźniej w dniu wypowiedzenia umowy.
Zgodnie z orzeczeniem SN z 17 listopada 1998 r. podanie przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy może mieć miejsce w odrębnym piśmie doręczonym pracownikowi wcześniej lub równocześnie z pismem zawierającym wypowiedzenie umowy (I PKN 331/98).
Konkretność przyczyny
Wskazanie przyczyny wypowiedzenia w sposób zbyt ogólny jest niewłaściwe. Tak samo podanie przyczyny innej niż ta, która jest rzeczywistym powodem zakończenia stosunku pracy. Niewłaściwe będzie również niewskazanie w ogóle przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.
W doprecyzowaniu tych pojęć bardzo pomocne jest orzecznictwo Sądu Najwyższego. I tak w wyroku z 2 września 1998 r. SN wyjaśnia, że konkretność przyczyny to precyzyjne określenie uchybień pracownika. Konkretność należy oceniać, mając na uwadze inne, znane pracownikowi okoliczności, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta