Ustalenia złożone na korytarzu firmy też wiążą
Ustne porozumienie zatrudnionego i szefa o rozwiązaniu angażu ma taką moc jak pisemne. Brak dokumentu powoduje jednak, że czasami trzeba szukać innych dowodów
Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Jeżeli nie ma takiej formy, szef powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, potwierdzić podwładnemu na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Podobna regulacja dotyczy rozwiązania angażu. Na podstawie art. 30 k.p. oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
Bez rygoru nieważności
Tymczasem dla porozumienia stron o rozwiązaniu angażu ustawodawca nie przewidział nawet formy pisemnej. Wystarczy więc ustna, ale dla celów dowodowych lepiej mieć pismo zawierające odpowiednie oświadczenia woli.
Gdy te – o nawiązaniu stosunku pracy lub jego rozwiązaniu – zostały złożone ustnie, nie uchybia to ich ważności. Decydujące znaczenie mają tu przepisy kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta