Weekendy i święta nie zmieniają pensji urlopowej
Jeżeli pracownik miał urlop od 25 lutego do 5 marca 2010 r. lub od 30 kwietnia do 5 maja 2010 r., to czy sobotę, niedzielę i święta należy potraktować jako przerwę i naliczyć nową podstawę (ze składników zmiennych) wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy w marcu i maju? Czy też zastosować podstawę wyliczoną za urlop w lutym i kwietniu?
Soboty, niedziele i święta nie wpływają na sposób ustalania wynagrodzenia za urlop. Jego podstawę liczymy tylko raz, gdy urlop jest wykorzystywany na przełomie dwóch miesięcy. A więc lutową wykorzystujemy do płacy urlopowej za marzec, a kwietniową za maj.
Podstawa tylko raz
To częsta sytuacja: pracownik rozpoczyna urlop w jednym miesiącu, a kończy w następnym. Co wtedy z jego płacą urlopową? Gdy jest wynagradzany według stałych składników, nic nie przeliczamy. Wypłacamy za każdy miesięcy tyle, ile zatrudniony otrzymałby, gdyby przepracował oba miesiące.
Inaczej jest, gdy wynagrodzenie pracownika składa się ze zmiennych składników, bo wtedy musimy przeprowadzić kilka rachunków.
Żaden z przepisów rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe) nie wymaga jednak osobnego liczenia podstawy płacy urlopowej dla każdego z miesięcy, na przełomie których pracownik przebywa na urlopie.
Stąd dla urlopu rozpoczętego w jednym miesiącu a kontynuowanego w następnym podstawę wynagrodzenia urlopowego ustalamy tylko raz.
Wolne bez znaczenia…
Urlopu wypoczynkowego udzielamy tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta