Bezpodstawna skarga może być kosztowna
Roszczenie w sprawie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia nie będzie zwolnione z sądowych opłat, jeśli jest oczywiście niesłuszne
Tak wynika z uchwały podjętej przez Sąd Najwyższy 13 lipca 2010 r. w powiększonym składzie siedmiu sędziów. Zawiera ona odpowiedź na pytanie prawne rzecznika praw obywatelskich.
Skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia normuje art. 4241 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Przysługuje ona od prawomocnego orzeczenia II instancji, gdy wyrządził on stronie szkodę, a zmiana lub uchylenie tego orzeczenia w drodze przysługujących środków prawnych nie było i nie jest możliwe (bo w danego rodzaju sprawach kasacja nie przysługuje i nie ma podstaw do wznowienia postępowania).
W wyjątkowych wypadkach, gdy niezgodność z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego lub konstytucyjnych praw człowieka i obywatela, możliwe jest wniesienia tej skargi także od prawomocnego orzeczenia wydanego w I lub w II instancji, jeśli strony nie skorzystały z przysługujących im środków prawnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta