Warto znać techniki prawodawcze
Częstym błędem popełnianym przez radnych jest stanowienie uchwał wykraczających poza upoważnienia ustawowe oraz powtarzanie w ich treści tego, co już zostało uregulowane w innych przepisach
Organy jednostek samorządu terytorialnego posiadają kompetencje do stanowienia aktów prawa miejscowego. Są to uchwały rad (sejmików), rzadziej zarządzenia wójtów (zarządów powiatów i województw), które zawierają przepisy powszechnie obowiązujące na danym terenie (gminy, powiatu, województwa).
Przepisy miejscowe
Jak wynika z treści art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.), gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązującego na jej obszarze na podstawie upoważnień zawartych w ustawach.
Natomiast na podstawie przepisów gminnej ustawy ustrojowej organy tych jednostek mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie: wewnętrznego ustroju gminy oraz jednostek pomocniczych; organizacji urzędów i instytucji gminnych; zasad zarządu mieniem gminy; zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (ust. 2).
Ponadto zgodnie z upoważnieniem zawartym w ustępie 3 omawianego artykułu rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, ale tylko wówczas, gdy stosownych regulacji nie zawierają ustawy lub inne przepisy o charakterze powszechnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta